Gırtlak Kanseri Belirtileri-ses kısıklığı, Kulak ağrısı ve boğaz

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Gırtlak kanserlerinin çoğunda erken teşhisle tedavi olasılığı yüksektir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü boğazın başka yerlerine ve hatta vücudun başka organlarına yayılabilir.

Belirtileri tümörün organ içindeki büyüklüğüne ve yerleşimine göre kendini belli eder. Gırtlak kanserinin ilk belirtisi haftalarca süren ses kısıklığıdır, bunu aöksürük ve bazen de öksürükle birlikte kan gelmesi ve bir kaç hafta sonunda yutkunmada ve soluk almada zorluk başlar.

İşte Belirtileri;

Ses kısıklığı
Geçmeyen bir boğaz ağrısı
Kulak ağrısı
Yutkunmada zorluk – Yutkunamama
Nefes almada güçlük
Boyunda bir şişlik
Acı veren yutkunma
Boğazda bir şişlik hissi
Geçmeyen bir öksürük
kanlı balgam

Bu belirtilerden ses kısıklığı, Kulak ağrısı ve boğazda takılma hissi Faranjit hastalığınında da görülebilir, Bu sebebden uzun süren problemlerinizde örnegin uzun süreli ses kısıklığında (üşütmeden oluşan ses kısıklığı birkaç günde geçer ) mutlaka konusun da uzman (K.B.B Hastalıkları uzmanı) bir hekime danışılmalıdır. Erken teşis için bu cok önemli.

Nefes darlığı,yutma güçlüğü, yutma sırasında ağrı, kanlı balgam; büyük tümörlü gırtlak kanseri hastalıgı belirtileri arasındadır..

Hastada genel olarak halsizlik-bıtkınlık-iştahsızlık ve aşırı zayıflama görülür. Ama bu belirtiler ortaya çıktığında ise hastalık oldukça ilerlemiş demektir.

Ses kısıklığı ;tümör ses tellerine kadar yerleşmişse ses kalitesinde (ses kısıklığı – boğuk seslilik) değişiklikler şeklinde belirtiler ortaya cıkar.

Boynunuzda şişme ;Kanser boyuna kadar yayılmışsa, boynun yan tarafında şişlik meydana gelir.

Not : Yutkunmada acı veya boyun şişmesi başka tür kanserlerin belirtisi olabilmektedir.br

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !