Gırtlak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Gırtlak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi edilmezse ölümcüldür.

Gırtlak kanseri olan tüm hastalar için bir tedavi seçeneği mevcuttur.

Hastalığın tedavisi; tümörün gırtlakta ki yerleşimine, büyüklüğüne göre değişir. Ayrıca hastanın yaşı, genel sağlık durumu, akciğer fonksiyonları ve hastanın tercihleri tedaviyi belirleyen unsurlardır..

Erken tanı konursa, yalnızca ışın tedavisiyle bile bütünüyle tedavi edilebilen kanserlerden biridir. Hastalığın tedavisinde, erken teşhis çok önemlidir. Küçük boyutlu kanserlerde, hastanın genel durumu da dikkate alınarak, gırtlağın tamamının çıkartılmasına gerek kalmadan, kısmi cerrahi ile (konservatif cerrahi), sadece tümörlü kısım güvenli sınırlarla çıkartılmakta ve bu şekilde ses telleri ve gırtlağın diğer bölümleri korunabilmektedir. Bu grup ameliyatların çoğunda boğazda kalıcı delik açılmasına gerek kalmaz. Günümüzde gırtlağın tam olarak çıkartılmasına gerek kalmadan tedavisine imkan veren birçok cerrahi yöntem bulunmaktadır.

Ama boyutlu ve yaygın tümörlerde, gırtlağın tam olarak çıkartılması gerekebilir. Bu durumda, kanseri tedavi etmek için ses telleri de alınmaktadır. Hastanın nefes alabilmesi için de nefes borusu boyun cildine tesbit edilir. Bu durumda hastada kalıcı delik oluşturulması zorunludur. Ancak ses telleri çıkartılan hastaların tekrar anlaşılabilir düzeyde konuşabilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında hastanın yutak sesini kullanabilmesi konusunda eğitimi, konuşma protezleri sayılabilir.

Tümör yeri ve boyutları ile orantılı olarak boyundaki lenf bezlerine yayılım yapmısşa veya hasta bu risk altında ise, boynun tedavisi de ameliyat planına dahil edilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !