Gırtlak Kanseri Nedenleri - Sebebleri

Gırtlak Kanseri Nedenleri ? - Sebebleri

Gırtlak kanserlerinin, diğer kanser türleri gibi nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, sigara içimi ile doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Gırtlak kanseri bulunan hastaların %95'i sigara(Sigara, püro veya pipo içenler) içen kişilerdir ve sigara içen kişilerde gırtlak kanseri gelişme riski içme,yenlere göre 5-35 kat daha fazladır.Aynı şekilde alkol alanlarda da risk oranı yüksektir, içki ve sigara birlikte kullanılıyorsa risk daha da büyür.

İnsan papillom virüsü (HPV=Human Papilloma Virus), reflü ve asbest solunumunun da gırtlak kanseri oluşumunda rolü olabileceği öne sürülmüştür

Ayrıca Müzmin iltihaplar, aşırı ses tahrişi, tahriş edici gazlar ve aşırı alkol kullanımı, nedenler arasında yer almaktadır.

Gırtlak kanseri genellikle 50-60 yaş grubundaki erkeklerde sık görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır Ancak , günümüzde kadınlar arasında kullanımı artan sigara ve sigara başlama yaşında ki düşüşden dolayı daha genç yaşlarda ve kadınlarda da görülmeye başladığı gözlenmektedir.

Bir çok kanserde oldugu gibi, larenks kanseri de erken teshis edildiginde daha iyi tedavi edilebilmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !