Gırtlak Nedir-Gırtlagın yapısı

Gırtlak Nedir ?

Gırtlak ( larinks - larenks )

Vucudumuzun en enteresan organıdır.

Gırtlak nerede bulunur ;

Ön soluk borusunun üstünde , boynun ön tarafında ve 3-6. boyun omurları hizasında yer alır.

Gırtlagın yapısı ;

Bağlarla birbirine bağlı kıkırdakdan oluşmuş, yarı katılıkta bir yapısı vardır. Salgılı bezlerle astarlanmıştır; bu astar, yukarısında olan yutağa ve aşağısında bulunan nefes borusuna kadar uzamaktadır

Larenksin üç bölümü vardır: bölüm ses tellerinin bulunduğu orta kısıma glottik denir ; glottik bölgenin üzerinde kalan kısıma supraglottik bölüm ve glottik bölgenin altında kalan kısıma subglottik bölüm denir. Subglottik bölüm daha aşağıda trakea (nefes borusu) olarak devam eder.

Gırtlagın Yapısı

Gırtlağın iskeletini oluşturan kıkırdaklar 9 adettir. Bunların üçü çifttir, üçü tektir. Tek olan tiroit kıkırdaklar (kalkansı kıkırdak), krikoit kıkırdak (yüzüksü kıkırdak) ve epiglot (gırtlak kapağı kıkırdağı) tur. Çift olanları ise aritenoit, corniculat ve cuneiform kıkırdaklarıdır.

Tiroit kıkırdağın boynun ön tarafında yaptığı çıkıntıya halk arasında adem elması denilir.

Gırtlağın kasları da beş tanedir. Bunlardan dört tanesi çift, bir tanesi de tektir. Bunların kimi ses tellerini uzatırken, kimisi de kısaltmaktadır.Gırtlak kaslarının vazifelerinden ikincisi ise, yabancı cisim ve zararlı maddelerin alt solunum yollarına geçmesini önlemek için gırtlağı kapatmaktır. Bu kasları harekete geçiren uyarı, yabancı zararlı maddelerin gırtlak iç yüzeyine teması neticesinde oluşan reflekstir.

Gırtlağın iç yüzü, bütün solunum yollarında olduğu gibi, çok katlı titrek tüylü epitel ile örtülmüştür. Yalnızca fazla mekanik tesirler altında kalan ses tellerinin üzeri boynuzsu (çok katlı yassı) epitel ile örtülmüştür. Gırtlak mukozasının altında her tarafta çeşitli salgı bezleri bulunur. Bunların vazifeleri gırtlak iç yüzünün daima nemli kalmasını sağlamaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !