Kanser Nedir ?

Kanserden Korkmayın, Geç Kalmaktan Korkun !!

Kanser Nedir ?

Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri dışındakiler) bölünebilme yeteneğine vardır. Bu bölünmenin sebebi hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması içindir. Ama bu yetenekleri sınırlıdır yani sonsuz kez bölünemezler. Bir hücrenin yaşamı boyunca belli bir bölünme sayısı vardır ki sağlıklı hücreler nerde ve ne zaman bölüneceklerini bilirler.

Kanser ;

Sağlıksız vücut Hücrelerin kontrolsüz bir şekilde coğalması şeklinde tanımlanır.

Bu çoğalan kanser hüçrelerin oluşturdukları kitleye tümör denir. Yani vucutda meydana gelen kötü tümörlere kanser denir.

Kötü huylu tümörler yakın organ ve dokuları istila edebilidği gibi lenf ve kan damarlarıyla uzak organlarıda istila edebilir. Bu uzak organlara yayılmaya metastaz (yavrulama) denir.

Kanser Olmayan bazı iyi huylu hüçrelerde çoğalabilirler ve oluşturdukları kitleye de tümör denilir. Bu iyi huylu tümörler başka bölgelere yayılmazlar ve tamamen çıkarıldıkların da coğu zaman tekrarı oluşmaz.

Kanser günümüzün en ciddi sağlık problemlerindendir çünkü sık görülmeye başlaması ve öldürme oranın yüksek oluşundandır. Ülkemizde her sene 150 bin kişinin kanser olduğu tahmin edilmekte. Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir.

En Sık Görülen Kanserler ; Meme kanseri , Akciğer kanseri, Prostat kanseri, Mide kanseri, Kalın barsak kanseri, Rahim ağzı kanseri tipleridir.

Kanserin Sebebleri; Kanserin esas nedenini tam olarak bilinmemekte, Ama Zemin hazırlayan sebebler ikiye ayrılır;

1-) Çevresel nedenler (kimyasal, radyasyon, hava kirliliği, Kötü beslenme alışkanlığı, sigara ve alkol kullanımı gibi)
2-) İçsel nedenler (hormonal, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler gibi)

Sigarayı bırak, kanser riskini azalt !!

Bu Faktörler hüçreleri etkileyerek uzun yıllar içinde kansere sebeb olmaktadır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !