Kanserden Nasıl Korunabilirim?

Kanserden Nasıl Korunabilirim?

Sigara ve alkol kullanımı ile gelişen kanserlerin önlenmesi mümkün, Sağlıklı beslenme , yaşam tarzına da dikkat özellikle spor ve düzenli bir hayat şart. Ayrıca güneş ışınlarından korunma ile deri kanserinden çok yüksek oranlarda korunmak mümkün.

Sigara ve tütün ürünlerinin akciğer kanseri, ağız, yutak (farinks), soluk borusu (larinks), yemek borusu, pankreas, rahim ağzı (serviks), böbrek ve idrar torbası (mesane) kanserlerine yol açtığı kesin olarak biliniyor. Bu nedenle sigarayı içmeyerek bu kanserlerdenkorunubilirsiniz.

Sadece sigara içenler değil, pasif sigara içicileri de risk altında bulunmaktalar.

Beslenme ve diyet:

Bitkisel kaynaklı besinlerin fazla tüketilmesi, özellikle hayvansal kaynaklı yüksek yağlı gıdaların sınırlandırılması, bitkisel yağların tercih edilmesi, fiziksel olarak aktif olup, egzersiz yapılması ve ideal ağırlığın korunması, alkol tüketiminin sınırlandırılması kanserden korunmada etkin rol oynuyor.

Güneş ışınlarından korunma;

Bazal ve skuamöz hücreli deri kanserleri güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda ortaya çıkıyor. Bu nedenle güneş ışınından korunurak bu kanserlerin gelişimi önlenebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !